A Disney Mátrixa. A legelső gépek lázadásáról szóló film. A legelső film, ami egyszerre alkalmazta a rajzfilmes és filmes elemeket. Egy kultusz-film és egy igazi Disney-klasszikus, amiről mindenki hallani fog, főleg most, hogy kijött a folytatás. Ez nem más, mint a Tron, A Disney híres sci-fije.
1982-ben a világ kezdett megismerkedni a számítógéppel és annak a szerteágazó lehetőségeivel. Akkoriban ez a terület még felfedezetlen volt, épp ezért sokan vették alapul a számítógépeket filmjeik alapjául. A Tron a számítógépek lázadásáról, pontosabban annak programjainak lázadásáról szóló film. Amikor kiadták sokakat meglepett a filmnek a képi világa, ami rajzfilmes háttérbe illeszt élőszereplőket, így egy egészen különös összhatást keltve. A Tron rajongó-tábora már akkor megalapozódott és még máig is tart. Maga a film, persze nem tökéletes, de akkoriban annyira újszerű volt és manapság meg olyan bájosnak hat, hogy szívesen nézi az ember. A történet többnyire unalmas, főleg az elején, de viszont tartogat nagyon érdekes részeket. A rendezés helyénvaló, elrontani nem is lehet egy ilyen látvány mellett. De, hogy mi teszi annyira csodálatos filmmé a Tront? Hát a hangulat, ugyanis az a legelejétől egyediséget kölcsönöz a Tronnak. A hangulat, amely árad a zenéből, a már sokszor emlegetett látványból és a különféle játékokból. Leginkább az a báj jellemző a filmre, ami majdnem minden régi sci-fire, de talán a Tron többet nyújt valamivel, valószínűleg az eredetiségéből kifolyólag.
Tehát a Tron egy bájos, eredeti és lenyűgöző régi sci-fi, ami mára igazi klasszikus és kult-film. Bár néhol túlságosan unalmas és az eleje is nehezen indul. De azért érdemes megnézni, ha kíváncsiak vagyunk, hogyan vélekedtek régen a gépekről és arról, hogy milyen lenne ha fellázadnának és egy ember bekerülne a programok közé. Én csak dicsérni tudom, úgyhogy jöhet a folytatás, ami épp az idén jelent meg.
10/7